Briga za spolno zdravlje – liječenje gonoreje

Što je gonoreja?
Kapavac ili triper spada u spolno prenosive bolesti koju uzrokuje bakterija- gram negativni diplokok Neisseria gonorrhoeae ( gonococcus) koju je prvi puta davne 1879. godine izolirao njemački liječnik Albert Neisser te u njegovu čast navedeni soj bakterije je dobio i ime.
Gonoreja najčešće zahvaća sluznički epitel tijekom spolnog odnosa ( oralnog, vaginalnog i analnog) kojim dolazi do kontakta između sluznica i primarni je način širenja bolesti, a ostali načini prijenosa te rizične skupine koje zahvaća su:
- Prijenos s majke na dijete tijekom porođaja prolaskom kroz zaraženi porođajni kanal ( vertikalni prijenos)
- Prijenos prstima nakon kontakta sa inficiranim dijelom tijela
- U rizične skupine prijenosa spadaju osobe koje često mijenjaju spolne partnere te prakticiraju nezaštićene spolne odnose
- Samom razvoju i širenju infekcije pogoduju mjesečnica, korištenje spirale te zahvati na maternici ( pobačaj)
- Gonoreja uvelike povećava šanse za dobivanje HIV-a ( virus humane imunodeficijencije)
Gonorejom su u prvom redu pogođeni muškarci za razliku od većine spolno prenosivih bolesti koje prvotno pogađaju žene. Nakon prvog kontakta rizik od infekcije povećava se za oko 50%, a samo vrijeme inkubacije obično je između 5-10 dana. Kod žena se uglavnom radi o asimptomatskoj, tihoj upali koja u većini slučajeva zapravo bude glavni krivac za kasno postavljanje dijagnoze. Uz infekciju gonorejom često se događaju paralelne upale drugim spolnim bolestima kao što su klamidija i trihomonas.
Gonoreja u muškaraca
Najčešće se manifestira upalom uretre odnosno mokraćne cijevi koju prati:
- crvenilo, simptomi pečenja ili osjećaja boli prilikom mokrenja ( dizurija)
- pojava karakterističnog žuto-zelenog iscjetka neugodnog mirisa
- upala uretre može biti akutna ( urehritis acuta gonorrhoica anterior ) ili kronična ( urehritis chronica gonorrhoica anterior )
- Upala uretre prelazi u kroničnu upalu ukoliko se bolest ne liječi u stadiju akutne upale uretre
Gonoreja u žena
Najčešće se manifestira pojavom uretralnog cervicitisa; upalom vrata maternice čiji simptomi sežu od blagih do teških i uključuju slijedeće simptome:
- Osjećaje peckanja i boli prilikom mokrenja ( dizurija)
- Pojačan vaginalni iscjedak koji može biti bijelo-žućkaste ili žuto-zelene boje neugodnog mirisa
- Krvarenje između menstruacija
- Crvenilo i edem grlića maternice
- Ukoliko se pojavom simptomi ne liječe bolest može zahvatiti i druge ženske reproduktivne organe kao što su jajnici, jajovodi i žlijezde smještene oko uretre te naposlijetku mogu dovesti do razvoja zdjelične upalne bolesti
Ostali oblici gonoreje
- Gonokokna infekcija spojnice oka koja se javlja na oku novorođenčeta prilikom prolaska kroz zaraženi porođajni kanal ( Opthalmia neonatorum) – konjuktivitis novorođenčeta
- Gonokokni faringitis – prenosi se tijekom oralnog spolnog odnosa i najčešće je asimptomatska bolest koja se javlja kod bolesnika sa oštećenim imunološkim sustavom zbog kojeg se povećava opasnost od infekcije
- Rektalna gonoreja – prenosi se tijekom analnog spolnog odnosa te se može manifestirati i gonokoknim proktitisom koji je praćen pojavom iscjetka iz rektuma, konstipacijom ili zatvorom, bolovima i krvarenjem
Dijagnosticiranje gonoreje
Dijagnostika gonoreje osim anamneze i karakteristične kliničke slike utvrđuje se i:
- Kultivacijom organizama iz mokraćnog sustava uretre ili cerviksa, odnosno uzimanjem brisa sa inficiranog područja: spolnog uda, rektuma, rodnice i grla. Uzorke je potrebno držati na povoljnoj temperaturi i suhom mjestu uz 5% CO2.
- Uzorak je potrebno pregledati pod mikroskopom uz bojanje po Gramu gdje se tipično vide gram-negativni unutarstanični diplokoki
- Metodom temeljenom na nukleinskim kiselinama ( NAAT-ovi) također se mogu uzeti brisevi potrebni za testiranje gdje u većini slučajeva testovi otkrivaju i druge infekcije uz gonoreju kao što su klamidija i sifilis
Liječenje gonoreje
Liječenje gonoreje potrebno je započeti što ranijom dijagnozom bolesti. Uzročnik infekcije je bakterija, stoga se bolest liječi antibioticima. Također je prilikom liječenja potrebno istovremeno liječiti oba partnera. U obzir liječenja dolazi i kombinirana antibiotska terapija zbog usporednih upala koje prate gonoreju kao što su klamidija ili sifilis.
Zbog sve veće otpornosti bakterija na penicilin , prvi izbor liječenja su antibiotici:
- Cefalosporini (cefiksim, cefriakson)
- Doksiciklin
- Azitromicin
Važno je naglasiti kako je nepravilno liječenje infekcije ili odgađanje liječenja antibiotskom terapijom samo put prema pogoršanju. Kako se prilikom liječenja koriste visoke doze antibiotika, potrebno je obratiti pažnju i na pravilniju prehranu kao i uzimanje probiotika za poboljšanje vaginalne i crijevne flore.
Komplikacije neliječenja gonoreje
Ukoliko se gonoreja ne liječi dok je još u akutnoj fazi može dovesti do većih komplikacija koje mogu nepovratno uništiti zdravlje. Kod muškaraca se bolest najčešće proširi na testise i prostatu, a otpuštanjem gonokoknih endotoksina u organizam mogu se pojaviti i sistemske smetnje kao što su: artritis (najčešće zahvaća zglob koljena), osip, meningitis, perihepatitis…
Kod žena se najčešće javlja povišena temperatura, mučnina, povraćanje, bolovi u abdomenu i leđima, nepravilna krvarenja te bol prilikom spolnog odnosa (dispareunija).
Kod trudnica pak može doći do upale plodnih ovojnica (chorioamnionis) , prijevremenog puknuća vodenjaka i prijevremenog poroda. Prolaskom djeteta kroz porođajni kanal može doći do gonokoknog konjuktivitisa na oku novorođenčeta što posljedično može dovesti do sljepoće.
Prirodni načini liječenja i jačanja imuniteta
Za jačanje imuniteta i pomoć prilikom liječenja u nastavku preporučujemo nekoliko proizvoda na prirodnoj bazi koji osim što imaju jako antibakterijsko djelovanje posjeduju i antivirusno i antifungalno djelovanje.
Konzumacija određena hrane također može pomoći za brže riješavanje infekcije. Neke od namirnica koje preporučamo koristiti su: svježe voće i povrće, cjelovite žitarice, veće količine jogurta i acidofila koji sadrže dobre bakterije za crijevnu floru, ječam, đumbir, peršin, češnjak, kurkuma, ekstrakt maslinovog lista, koliodno srebro..
Ulje divljeg origana
Ulje origana sadrži ekstrakt origana (Origanum vulgare) koji ima snažno djelovanja na bakterije. To je prirodni antibiotik, uništava i sprječava rast mnogih bakterija, virusa i gljivica. Preporučuje se kod bakterijskih i virusnih infekcija dišnog sustava ( upala sinusa, grla, bronhitisa, upale pluća...) te probavnog sustava. Vrlo je djelotvoran protiv virusa gripe i bakterije Escherichie Coli. Ne sadrži gluten, šećer, sol i škrob.
Češnjak
Češnjak je poznat po svojim antibakterijskim svojstvima, što ga čini uobičajenim kućnim lijekom protiv bakterijskih infekcija. Opskrbljen antifungalnim svojstvima, češnjak može pomoći i ubijati gljivice koje uzrokuju atletsko stopalo. Antioksidativna svojstva češnjaka poznata su u liječenju lošeg stanja kože i imuniteta.
Beta-glukan
Pro Beta Glukan 1275 mg je inovativan proizvod za poboljšanje imuniteta i općeg stanja organizma s nizom prednosti.Pro Beta Glukan 1275 mg sadrži beta -(1,3 /1,6)-d glukan, izoliran iz stanične stjenke kvasca Saccharomyces cerevisiae; koji povećava imunološku aktivnost za 50-120% unutar prvih 72-96 sati od orlanog uzimanja. Jedini beta glukan na tržištu koji sadrži visokopročišćeni (min. 85%) beta -(1,3/1,6)-d glukan u punoj dnevnoj dozi od 1275 mg uz dodatak probiotika Bifidobacterium animalis ssp. lactis BLC1; i antioksidansa vitamina C, D i cinka u punoj dozi.
Vaginalne kapsule/vaginalete/vagitoriji za vaginalnu floru
Ovaj medicinski proizvod koristi se za pomoć pri liječenju i prevenciji bakterijskih, virusnih i gljivičnih infekcija. Ovaj medicinski proizvod štiti mjesto primjene od vanjskih mikrobnih utjecaja i ograničava mikrobnu kolonizaciju, stvarajući bolje uvjete za regeneraciju tkiva i doprinosi ravnoteži vaginalne flore.
Tekst napisala: Ivana Klišanin