Djeca i ljeto
Ljetne vrućine i toplotni udar
Ljetne vrućine itekako mogu biti neugodne, ali i posebno opasne za malu djecu. Novorođenčad i dojenčad posebno su ugrožene skupine te je potrebno posebno pripaziti na njihovo zdravlje.
Trebamo imati na umu da mala djeca ne znaju slušati svoje tijelo, ne znaju reći kako se osjećaju, ne znaju se skloniti od vrućine te je odgovornost odraslih da spriječe nastanak toplotnog udara i dehidracije.
Toplotni udar kod djece nastaje naglo i može biti fatalan za dijete. Toplotni udar nastaje radi nemogućnosti organizma da temperaturu održi u normalnim granicama radi pojačane tjelesne aktivnosti u uvjetima visoke temperature zraka i vlage.
Znakovi toplotnog udara nisu specifični i obuhvaćaju niz simptoma poput : izostanka znojenja, odbijanja uzimanja tekućine, pojave grčeva, ubrzanog i plitkog disanja, ubrzanog pulsa, visoke temperature, suhe i tople kože, nejasnog govora, moguć je osip na koži.
Prevencija
Izbjegavajte boravak na otvorenom u razdoblju od 10 do 17 sati s novorođenčadi, dojenčadi i starijom djecom.
Djecu oblačite u pamučnu i prozračnu odjeću, obvezna su pokrivala za glavu i naočale za zaštitu očiju. Obvezno ih štitite od štetnog UV zračenja ne izlažući ih direktno Suncu i nanosite redovno odgovarajući proizvod sa zaštitnim faktorom.
Unošenje tekućine je jako važno, ponudite djetetu da pije nezaslađene napitke više puta dnevno. Žeđ je znak dehidracije organizma.
Nikada ne ostavljajte dijete u vozilu niti na kratko.
Što poduzeti u slučaju toplotnog udara?
Ukoliko posumnjate na toplotni udar, dijete je potrebno hitno odvesti liječniku. Prva pomoć do dolaska liječnika uključuje: uklanjanje odjeće, ako je dijete pri svijesti ponudite mu tekućinu, sklonite dijete u klimatizirani prostor, tuširajte ga mlakom vodom ( nikako hladnom ako je koža crvena i vruća), stavljajte mu hladne obloge.
Ne dajte djetetu nikakve lijekove za sniženje tjelesne temperature.
Ubodi
Tijekom ljetnih mjeseci ubodi i ugrizi komaraca, krpelja, otrovnih insekata su česti. Djecu je potrebno zaštititi , ali i pravilno reagirati ako se ubod dogodi.
Prevencija
Dobra prevencija uključuje upotrebu sredstava za zaštitu kojima mažete dječju kožu i/ili odjeću te mreža kojima možete prekriti kolijevku ili dječji krevetić.
Prilikom nanošenja repelenata potrebno je pripaziti da repelente nanosimo na nepokrivene dijelove tijela, u propisanoj količini, pazimo da ne dođe u dodir sa očima ili ustima.
Što poduzeti u slučaju uboda?
Nakon uboda komarca mjesto je potrebno namazati gelom koji će smanjiti svrbež, a ako je zahvaćeno veće područje kože odgovarajućim gelom, kremom ili sprejem.
Ukoliko je dijete ugrizao krpelj, potrebno ga je izvaditi te na mjesto nanijeti antiseptički sprej te se javiti liječniku.
Ubod ose ili pčele je potrebno hladiti, nanijeti kremu na bazi antihistaminika. Ukoliko se crvenilo i bolnost ne smire, svakako se treba javiti liječniku.
Briga o djeci tijekom ljeta zahtijeva posebnu pažnju. Djeca u procesu rasta i razvoja nisu u mogućnosti brzo regulirati tjelesnu temperaturu i podložnija su nastanku toplotnog udara. Ljeti su djeca izloženija i različitim infekcijama, najčešće virozama probavnog trakta, ali i ubodima različitih insekata.
Proljev i povraćanje
Ljeti su česte crijevne viroze praćene proljevom. Proljev je učestala i rijetka stolica, ponekad s primjesama sluzi te se konzistencijom razlikuje od uobičajenih stolica djeteta. Djeca gube apetit, mogu povraćati i imati povišenu tjelesnu temperaturu. Proljev i povraćanje djeteta tijekom ljetnih vrućina mogu dovesti do dehidracije organizma. Djeca su iznimno osjetljiva, brzo dehidriraju i vrlo teško prihvaćaju adekvatnu nadoknadu tekućine i soli - otopinama elektrolita.
Prevencija
Izbjegavanje boravka u kolektivima, konzumiranje svježe pripremljene hrane, higijena ruku mjere su kojima možemo prevenirati trovanja hranom i smanjiti vjerojatnost pojave crijevnih viroza. Dobra preporuka za prevenciju svakako su probiotici.
Što napraviti ako se dogodi?
Malo dijete koje ima više od četiri proljevaste stolice na dan, ne unosi dovoljno tekućine, klonulo je, ima temperaturu ili uz navedeno i povraća, potrebno je odvesti liječniku.
Također, ako se uz mjere hidracije otopinama elektrolita i dijetetske mjere uz korištenje probiotika i dodataka prehrani koji vežu na sebe štetne toksine u crijevima i eliminiraju ih iz organizma, proljev ne smiri kroz 2 dana, dijete je potrebno odvesti liječniku.
Ljeto je vrijeme odmora i opuštanja. Dobra prevencija najčešćih ljetnih tegoba djeteta uključuje pojačane higijenske mjere, upotrebu probiotika, unošenje dovoljnih količina tekućine, konzumiranje lagane i svježe pripremljene hranu te zaštitu od štetnog sunčevog zračenja nanošenjem preparata sa zaštitnim faktorom.
Tekst napisala: Marijana Radionov, mag. pharm.