5 načina kako smanjiti simptome alergije od ambrozije
Pelud ambrozije smatra se najjačim prirodnim alergenom našeg podneblja i stvara velike zdravstvene probleme. Alergijski rinitis, tzv. peludna hunjavica najčešći je simptom, a očituje se rinorejom (curenjem iz nosa), otežanim disanjem, kihanjem, svrbežom i postnazalnom sekrecijom. Od očnih simptoma ističu se svrbež, suzenje i crvenilo. Cilj liječenja je omogućiti normalno dnevno funkcioniranje (rad, škola), sudjelovanje u sportskim aktivnostima, normalno spavanje i minimiziranje neugodnih simptoma. Ovo je 5 načina pomoću kojih se to postiže:
1. Izbjegavanje alergena.
Najveća koncentracija peludi u zraku je u jutarnjim i prijepodnevnim satima, a smanjuje se nakon kiše pa se preporučuje to uzeti u obzir kad se planira odlazak u prirodu. Osobito se preporučuje boravak na planinama iznad 1000 m gdje nema zagađenja zraka niti prisutnosti biljke. Nakon boravka na otvorenom tuširanje i presvlačenje odjeće pomaže smanjiti unos peludi u prostor u kojem se boravi. Dodatno, postoje namirnice koje izazivaju sličnu alergijsku reakciju pa je savjet izbjegavati lubenice, dinje, banane i tikvice.
2. Ispiranje nosa fiziološkom otopinom ili otopinama morske soli.
Fiziološka otopina i otopina morske soli razrjeđuje sluz te olakšava eliminaciju sluzi i alergena iz nosa. Osobito se preporučuje to učiniti prije apliciranja terapijskih sprejeva kako bi sluznica bila čista i bez sluzi. U protivnom, ispuhivanjem nakupljene sluzi eliminira se i aplicirani lijek iz nosa.
3. Primjena lijekova.
Liječenje treba krenuti najmanje dva tjedna prije cvatnje i trajati sve dok cvatnja ne završi. Najčešće korišteni lijekovi su antihistaminici koji su dostupni bez recepta. Njihovom primjenom smanjuju se simptomi svrbeža, kihanje, curenje iz nosa i očni simptomi, dok na začepljenost nosa djeluju tzv. dekongestivne kapi ili sprejevi, također dostupni bez recepta. Takve kapi i sprejevi smiju se primjenjivati najviše 5-7 dana jer produljeno korištenje dovodi do oštećenja sluznice i stvara povratnu začepljenost nosa koja rezultira potrebom za stalnom primjenom lijeka. Ako se ne postigne zadovoljavajući učinak, potrebno se javiti liječniku kako bi se uvela jača protuupalna terapija.
4. Korištenje umjetnih suza bez konzervansa. Za smanjenje neugodnih očnih simptoma preporučuje se isprati oči fiziološkom otopinom, izbjegavati dodatnu iritaciju trljanjem očiju te uključiti u terapiju umjetne suze bez konzervansa koje pomažu u ispiranju alergena iz suznog filma. Takvi pripravci pomažu i u minimiziranju oštećenja površine oka do kojeg dolazi uslijed korištenja antihistaminskih kapi za oko s konzervansima. Dodatno, primjena hladnih obloga može ublažiti svrbež i natečenost oka, a nošenje sunčanih naočala smanjiti izloženost oka alergenima.
5. Potpora s ljekovitim biljem i dodatcima prehrani. Crni kim najpoznatija je biljka koja ublažava simptome alergija, a uz nju crni ribiz i kozlinac. Flavonoid iz luka, kvercetin, pokazao je također povoljan učinak, a sve je veći interes na probioticima kojima se ispituje učinak u ovim indikacijama.