7 učinkovitih rješenja za grlobolju
Od grlobolje obolijevaju sve dobne skupine. Ipak, najučestalije obolijevaju djeca, čak 6-7 puta na godinu. U gotovo 90% slučajeva grlobolja se javlja u sklopu virusne infekcije za koju je dovoljno simptomatsko liječenje bez posjeta liječniku i primjene antibiotika. Preporuča se uzimati dovoljno tekućine i izbjegavati govor i pjevanje koliko je to moguće, pušenje i duhanski dim koji iritiraju sluznicu grla. Dodatno, olakšavanje grlobolje moguće je postići primjenom nekih od sljedećih lijekova ili pripravaka:
1. Protuupalni i analgetski lijekovi. Prvi lijek izbora za djecu i odrasle je paracetamol, a mogu se primijeniti i nesteroidni protuupalni lijekovi kao što je ibuprofen. Acetilsalicilatna kiselina može pomoći odraslima, ali nije prikladna za djecu ispod 16 godina.
2. Antiseptici u obliku pastila, sprejeva ili otopina za grgljanje služe za dezinfekciju usne šupljine djelujući na uzročnike grlobolje i na simptome otečenosti, crvenila i bolnosti grla. Pastile s antisepticima namijenjene su odraslima i djeci iznad 6 godina. Otapaju se u ustima svaka 2-3h do najveće propisane dnevne količine pastila ovisno o lijeku. Sprejevi za usnu sluznicu prikladniji su oblici za pedijatrijsku populaciju. Sprej benzidamklorida djeluje protuupalno i smanjuje bol te se može primijniti kod djece iznad 4 godine. Otopine za grgljanje namijenjene su odraslima i djeci iznad 7 godina. Mogu se koristiti nerazrijeđene više puta dnevno tako da se grgljaju u usnoj špljini 20-30 sekundi i zatim ispljunu. Preporuča se ne konzumirati hranu i pića najmanje 1h nakon primjene lijeka neovisno u kojem se obliku nalazi.
3. Lokalni anestetik. Neke pastile i sprejevi sadrže lokalne anestetike s dodatnim učinkom na smanjenje boli i olakšavaju gutanje. Namijenjene su za djecu iznad 6 godina. Lijekovi prvih triju skupina dostupni su u ljekarnama
4. Kadulja ima protuupalno, antiseptičko i adstrigentno djelovanje (steže tkivo). Mogu se primijeniti pastile, sprej ili pripremiti infuz s listovima kadulje koji se grglja.
5. Hijaluronska kiselina i islandski lišaj u obliku pastila i sprejeva za grlo oblažu sluznicu grla, stvaraju zaštitni film te ublažavaju nadraženost grla, suhoću, promuklost i tegobe s gutanjem. Pastile s islandskim lišajem namijenjene su za odrasle i djecu iznad 4 godine, a one s hijaluronskom kiselinom za djecu iznad 6 godina.
6. Propolis zbog svog protuupalnog i antimikrobnog učinka preporuča se za ublažavanje simptoma grlobolje, a primjenjuje se u obliku spreja ili pastila. Prednost imaju standardizirani i pročišćeni oblici propolisa.
7. Slana otopina može pomoći u smanjenju iritacije grla i ublažavanju boli. Otopina se priređuje dodavanjem ¼ velike jušne žlice kuhinjske soli u 2dl tople vode. Otopina se može grgljati ili inhalirati pomoću elektirčnog inhalatora.
Ukoliko se pojavi temperatura iznad 38 °C, opća slabost, gnojni eksudat na ždrijelu, povećani limfni čvorovi na vratu, uz odsustvo kašlja i curenja iz nosa, potrebno se javiti liječniku kako bi se procijenila nužnost antibiotika.