Pomoć
Pomoć i informacije

Česta pitanja

Mail za upite o web narudžbama:

[email protected]

Mail za stručno savjetovanje:

[email protected]

Pon - Pet 8-16h

Košarica0
Zatvori
Spolno zdravlje

Spolnost

Spolnost je vrlo intiman dio ljudskog života. Važno je govoriti o spolnosti mladih jer različita istraživanja govore kako se mlade osobe sve ranije upuštaju u spolne odnose bez dovoljno znanja o psihofizičkim posljedicama koje mogu imati na njihov život i zdravlje.

Briga o spolnosti uključuje edukaciju o prevenciji spolnih bolesti i neželjenih trudnoća, cijepljenju, zaštiti od određenih spolno prenosivih infekcija, odgovornom ponašanju i liječenju spolno prenosivih bolesti.

Prevencija spolnih bolesti

Mjere prevencije izuzetno su važne te uključuju odgovorno ponašanje, cijepljenje i znanje o spolno prenosivim bolestima.

Odgovorno ponašanje

Jedina apsolutna zaštita od spolno prenosivih bolesti i neželjene trudnoće je suzdržavanje, pogotovo u ranoj mladenačkoj dobi. Mladenačka dob je razdoblje psihofizičkog sazrijevanja te je odnos povjerenja s roditeljima ili bliskom rodbinom s kojima možete razgovarati o ovim temama – izuzetno važna.  Spolne bolesti često nemaju vidljivih simptoma, a upuštanje u intimu bez dobrog poznavanja partnera i njegove spolne prošlosti  itekako može povećati rizike.

Upotreba kondoma može smanjiti opasnost zaraze , ali kondom nije apsolutna zaštita od spolnih bolesti jer se neke infekcije mogu prenijeti kontaktom sline sa sluznicama.

Odgovorno ponašanje uključuje i svakodnevnu higijenu intimnog područja te redovne ginekološke kontrole.

Maloljetničke trudnoće nisu rijetke. Edukacija i kontrola ponašanja koja uključuje kontraceptivne metode i suzdržavanje od spolnih odnosa, jedini  su način prevencije izuzetno teških i nikako dobrih odluka o prekidu trudnoće koje itekako mogu utjecati na psihofizičko zdravlje mlade osobe.

 

Odgovorno ponašanje uključuje brigu i ljubav prema sebi i svome zdravlju. Važno je poznavati osobne granice te ih postaviti u odnosu s potencijalnim partnerom. U redu je reći “ne“ ako niste spremni za novu fazu odnosa kao i inzistirati na zaštiti prilikom spolnog odnosa.

Cijepljenje

Hepatitis B se može prenijeti spolnim putem te je uputno cijepljenje kao i cijepljenje protiv HPV-a, najčešćeg uzročnika problema kod žena koji, ako se ne liječi, može dovesti do karcinoma vrata maternice.

Informacije o cijepljenju možete dobiti od svog liječnika obiteljske medicine ili ginekologa.

Najčešće spolno prenosive bolesti

Najčešće spolno prenosive infekcije koje se prenose spolnim odnosom sa zaraženom osobom uzrokuju bolesti spolnih i drugih organa. Uzročnici su bakterije, virusi, paraziti. Simptomi bolesti kod žena uključuju probleme s mokrenjem, svrbež, iscjedak žute ili sivkaste boje promijenjenog mirisa. Kod muškaraca infekcija ne mora imati nikakve simptome sve dok se ne razvije bolest praćena simptomima otežanog mokrenja, iscjetka, svrbeži, neugodnog miris i naslaga na prepuciju.

Neki od najčešćih uzročnika infekcija, posljedično i bolesti koji se mogu otkriti na redovnim ginekološkim kontrolama su:

  1. TRICHOMONAS VAGINALIS je bičaš koji zahvaća urinarni i genitalni trakt žena te urinarni muškaraca. Prenosi se spolnim putem, ali i preko zajedničkog toaleta, upotrebom ručnika.. Kod žena se javlja žut, pjenasti iscjedak, izuzetan svrbež, crvenilo, a kod muškaraca infekcija može biti bez simptoma te su upravo muškarci prijenosnici infekcije. Oba partnera se moraju liječiti lijekom na bazi metronidazola.
  2. GARDNERELLA VAGINALIS je bakterija koja može uzrokovati upalu rodnice praćenu simptomima sivo-bijelog iscjetka iz rodnice mirisa ribe. Iscjedak može biti i obilan žute boje. Liječi se antibioticima.
  3. HPV je kratica za humani papilom virus koji se prenosi i spolnim putem te može zaraziti i uzrokovati promjene na stanicama vrata maternice koje mogu, ako se ne izliječe, dovesti do karcinoma. Zaštita od HPV-a je cijepljenje i odgovorno spolno ponašanje koje uključuje upotrebu kondoma kao sredstva zaštite.
  4. KLAMIDIJA je bakterija koja se prenosi spolnim putem, a često nažalost, nema nikakvih simptoma. Otkrije se na redovnim ginekološkim pregledima te se liječi antibioticima. Ako se ne izliječi, može dovesti do neplodnosti ili stvarati ozbiljne probleme u trudnoći. Screening na klamidiju se mladim spolno aktivnim ženama preporučuje jednom godišnje.
  5. MIKOPLAZMA I UREAPLAZMA su bakterije koje uzrokuju nesimptomatske infekcije, a neliječenje može uzrokovati iznimno teške zdravstvene probleme. Prenose se spolnim putem. Ureaplazma i mikoplazma su prisutne kod 50-75% spolno aktivnih osoba. Liječe se oba partnera specifičnim antibioticima dulji vremenski period.
  6. GONOREJA je bolest koju uzrokuje bakterija. Prenosi se spolnim putem. Zahvaća spolne i mokraćne organe. Dijagnoza se postavlja nakon uzimanja brisa i liječe se oba partnera antibioticima.

  1. HIV je virus koji izaziva infekciju i neliječen može dovesti do razvoja bolesti AIDS. Prenosi se spolnim putem sa zaraženom osobom. Bolest je neizlječiva i smrtonosna. Jedina zaštita je odgovorno spolno ponašanje, ne upuštanje u rizične spolne odnose, korištenje kondoma kao zaštite.
  2. SIFILIS je danas rijetka bolest. Uzrokuje ga bakterija i zahvaća različite organske sustave. Tri tjedna nakon odnosa sa zaraženom osobom pojavljuje se na spolovilu ranica. Ranica zaraste, ali bakterija ostaje u organizmu i uzrokuje oštećenja svih organa. Liječi se antibioticima.
  3. GENITALNI HERPES uzrokuje virus herpes simplex tip 2 i među najraširenijim je spolnim infekcijama u svijetu. Jako je zarazan i prenosi se spolnim putem. Prvi simptomi uključuju svrbež i pečenje genitalnog područja, mjehuriće koji pucaju i nastaju ranice. U liječenju se koriste antivirusni lijekovi kod oba partnera.

I za kraj...

Rano otkrivanje i liječenje spolno prenosivih bolesti ključno je za očuvanje spolnog zdravlja, jer sprječava komplikacije i širenje infekcija na druge osobe. Ukoliko ste se upustili u rizično ponašanje, testirajte se.

Testiranje na spolno prenosive bolesti, čak i ako nema simptoma, važan je dio brige o spolnom zdravlju jer mnoge infekcije mogu biti asimptomatske i  izazvati ozbiljne zdravstvene probleme ako se ne liječe.

Sram povezan sa spolnošću može negativno utjecati na spolno zdravlje jer može spriječiti mlade ljude da potraže potrebne informacije, razgovaraju s partnerima o sigurnom spolnom odnosu i potraže medicinsku pomoć vezanu uz spolno zdravlje.

Newsletter
Stručni savjeti magistara farmacije te informacije o nadolazećim akcijama i popustima stižu potpuno besplatno na vaš email.
Zatvori

Vaša privatnost i osobni podaci su nam bitni. Sukladno novoj Općoj uredbi o zaštiti podataka ažurirali smo naša Pravila privatnosti .

Kako bi se osigurao ispravan rad ovih web-stranica, ponekad na vaše uređaje pohranjujemo male podatkovne datoteke poznate pod nazivom kolačići.

Više o Pravilima privatnosti pročitajte ovdje.

Više o Pravilima o korištenju kolačića pročitajte ovdje.

Google maps
Facebook messenger (like page)
Live chat
Mailgun

Google tag manager
Google analytics