Pomoć
Pomoć i informacije

Česta pitanja

Mail za upite o web narudžbama:

[email protected]

Mail za stručno savjetovanje:

[email protected]

Pon - Pet 8-16h

Košarica0
Zatvori
Zajedno o zdravlju - postoji rješenje i za složene terapijske probleme

Draga Tatjana,

Mnogi naši čitatelji , koriste lijekove za liječenje različitih bolesti.  Često se dogode brojne interakcije i nuspojave. Upravo je Zavod za kliničku farmakologiju mjesto gdje rješavate najsloženije probleme vezane uz izazove liječenja.

 

Zavod za farmakologiju jedan je od brojnih u sklopu KBC-a Zagreb i opseg djelovanja vam je širok. Čime se sve bavite?

Zavod za kliničku farmakologiju je usmjeren prema rješavanju različitih farmakoterapijskih zadataka i problema. Ovdje se hospitaliziraju pacijenti s različitim terapijskim problemima ili nuspojavama lijekova i oni kojima je potrebno ispitivanje preosjetljivosti na lijekove.

Ambulanta za farmakoterapiju bavi se pacijentima s različitim terapijskim problemima u smislu polipragmazije, interakcija lijekova, nuspojava i alergijskih reakcija na lijekove. U Zavodu se dugi niz godina prati primjena lijekova u trudnoći i dojenju pa su kliničko farmakološka mišljenja o tome jedan od glavnih zadataka ambulante za farmakoterapiju.

U Dnevnoj bolnici Zavoda za kliničku farmakologiju provode se ispitivanja preosjetljivosti na različite skupine lijekova, te se primjenjuje intravenska terapija kod pacijenata s infekcijama uzrokovanim rezistentnim mikroorganizmima.

 

U kojim slučajevima liječnik obiteljske medicine uputi pacijenta na obradu i zadržavate li pacijenta na liječenju?

Kad se pacijenti suoče s poteškoćama vezanim uzimanjem lijekova, bilo da se radi o alergijskoj reakciji, raznim oblicima nuspojava ili se postavlja upitnost interakcije lijekova koje pacijent uzima, LOM će ga uputiti da se javi u našu ambulantu, gdje će mu naši specijalisti kliničke farmakologije pojasniti nedoumice, eventualno ga uputiti na testiranje preosjetljivosti na lijekove ili će ga uputiti na neku od mnogih biokemijskih farmakogenetskih pretraga.

 

Naši pacijenti nerijetko troše jako puno lijekova, surađuju li liječnici sa Zavodom za farmakologiju u smjeru savjetovanja oko mogućih interakcija prije propisivanja lijekova?

Ponekad jedna osoba uzima čak i deset lijekova istovremeno, što mnogostruko povećava mogućnost nastanka nuspojava i interakcija lijekova. No, prisutnost više bolesti zahtjeva višestruku terapiju, pa je važno odabrati racionalnu terapiju kako bi se postigao povoljan zajednički učinak. U idealnim uvjetima pacijent ne bi trebao uzimati više od tri lijeka istovremeno. No, budući da je to ponekad nemoguće ostvariti, treba težiti tome da broj lijekova bude što manji, odnosno da ne bude više od pet do šest lijekova. Učestalo se dešava da pacijente sa multiplim lijekovima LOM uputi kod specijalista kliničke farmakologije, koji u kontekstu cijele situacije tada piše preporuke obiteljskom liječniku, a nastavno i kolegama specijalistima drugih grana medicine o modificiranju trenutne terapije, a sve u svrhu izbjegavanja neželjenih loših učinaka terapije, te izbjegavanja neželjenih nuspojava.

 

Trudnice su posebno osjetljiva skupina vezano uz korištenje lijekova. Kakve su procedure ako trudnica ima dijagnozu koja uključuje korištenje lijekova koji mogu potencijalno biti štetni za dijete, a drugog riješenja – nema?

Trudnice kod nas imaju prvenstvo hitnoće. U trenutku potvrđivanja trudnoće, a ako je trudnica prethodno trudnoći ili u svakodnevnoj upotrebi koristi lijekove bilo koje vrste, liječnik ginekolog ju može uputiti da se javi nama, putem telefonske ili mail konzultacije. Na web stranicama našeg Zavoda, nalazi se mail na koji se trudnice mogu javiti sa uputnim pismom odabranog liječnika te dobiti preporuke.

 

Ako nam se pacijent obrati u ljekarnu jer je primijetio reakciju nakon uzimanja lijeka, upućujemo li ga direktno k vama ili se prvo mora javiti liječniku obiteljske medicine?

U slučaju da vam se u ljekarnu obrati pacijent sa poteškoćama uzimanja određenog lijeka, svakako ga je potrebno uputiti njegovom odabranom LOM-u, eventualno prema potrebi u hitnu službu nadležne bolnice. On će tada biti upućen prema nama sa postavljenim upitom.

 

Koji je najizazovniji dio posla?

U novije doba primjećuje se porast slučajeva preosjetljivosti na lijekove, kao i neželjenih nuspojava. Trenutno nam najveće izazove predstavlja upravo taj porast pacijenata i njihova pravovremena obrada. Nerijetko se na testiranje u našoj Dnevnoj bolnici čeka i do godinu dana, ako se ne radi o hitnim slučajevima. Ponosni smo što odrađujemo testiranja preosjetljivosti na većinu skupina lijekova, kao i medicinskih pripravaka ( jodni i magnetni kontrasti koji se koriste za razne pretrage ).

Rezistencija na antibiotike sve je češća, kako postupate sa pacijentom u infektu s rezistentnim mikroorganizmima, surađujete li sa Klinikom za infektivne bolesti ili se pacijenti isključivo liječe kod vas

Pacijente sa infektima uzrokovanim rezistentnim bakterijama upućuju nam specijalisti drugih grana medicine, većinski su to pacijenti koji se liječe pri KBC-u Zagreb. Ponekad dolaze samo po preporuku terapije, a većinom dolaze na konkretno apliciranje terapije. Specijalisti Klinike za infektivne bolesti imaju svoje protokole za liječenje rezistentnih bakterija i/ili zaraznih bolesti.

 

Što je s alergijom na lijekove, kakva je procedura s pacijentima kod kojih postoji sumnja na alergiju na određeni lijek?

Kod sumnje na alergijsku reakciju na određeni lijek, LOM treba procijeniti hitnoću situacije prema trenutnoj simptomatologiji. Ako se radi o ozbiljnoj reakciji uputiti će pacijenta u hitnu službu.

Nakon tretiranja simptoma i oporavka pacijenta, uputiti će ga u našu Ambulantu, gdje će naš specijalist procijeniti situaciju, te pacijenta uputiti na testiranje preosjetljivosti putem Dnevne bolnice ili Zavoda ( ako je potreban 24h nadzor). Bitno je naglasiti da ako je bila potvrđena alergijska reakcija kod pacijenta ili je dobio antialergijsku terapiju, testiranje preosjetljivosti može biti odrađeno tek nakon 4-6 tjedana po prestanku simptoma reakcije.

 

Provodite li u suradnji sa farmaceutskim kućama klinička ispitivanja lijekova?

Vrlo često Zavod se bavi kliničkim studijama i bioekvivalencijama lijekova te na taj način surađujemo sa mnogim farmaceutskim kućama, a sve u cilju unaprijeđenja sigurnosti i učinkovitosti lijekova.

 

I za kraj,crtica iz tvog privatnog života. Planinarenje je, usudim se reći, neizostavan dio tebe. Kako spajaš medicinu i planinu?

Medicina i planina su moja dva glavna obilježja. Dvije potpuno različite struje koje mene čine onim što jesam. Postojao je period u mojem životu kad sam aktivno koristila znanja iz medicine tijekom volontiranja u Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja. Danas volim svoje dvije ljubavi držati odvojeno. U planini čistim um od bolesti, a tijekom posla pomisli na prehodane planinske vidike omogućuju mi da ostanem smirena, racionalna i učinkovita.

 

S Tatajnom Šavorić bac.med.techh., razgovarala je Marijana Radionov mag.pharm.

Newsletter
Stručni savjeti magistara farmacije te informacije o nadolazećim akcijama i popustima stižu potpuno besplatno na vaš email.
Zatvori

Vaša privatnost i osobni podaci su nam bitni. Sukladno novoj Općoj uredbi o zaštiti podataka ažurirali smo naša Pravila privatnosti .

Kako bi se osigurao ispravan rad ovih web-stranica, ponekad na vaše uređaje pohranjujemo male podatkovne datoteke poznate pod nazivom kolačići.

Više o Pravilima privatnosti pročitajte ovdje.

Više o Pravilima o korištenju kolačića pročitajte ovdje.

Google maps
Facebook messenger (like page)
Live chat
Mailgun

Google tag manager
Google analytics