Zdravlje očiju
Oči su parni organ pomoću kojeg vidimo. Starenjem slabi naš vid. Da bi produžili oštrinu vida najbitnija je zdrava i raznovrsna prehrana. Ključne supstancije za očuvanje dobrog vida su vitamini A, C, E, B - kompleks, omega 3 nezasićene masne kiseline, minerali cink i selen te karotenoidi (antioksidansi) lutein i zeaksantin. Vitamin C smanjuje očni tlak te tako smanjuje mogućnost razvitka očnog tlaka, glaukoma. Kombinacija vitamina C, E, beta karotena i cinka sprječava gubitak vida uzrokovanog staranjem, tj. progresiju staračke makularne degeneracije.
Najbolje namirnice za očuvanje dobrog vida su:
- Mrkva
- Lisnato zeleno povrće (kelj, špinat, kupus, blitva)
- Brokula, karfiol
- Citrusi: naranča, grejp, limun
- Kivi, lubenica
- Grah
- Jaja
- Orašasti plodovi i sjemenke (suncokretove sjemenke, sezam, lješnjak, bademi)
- Morski plodovi (ulje riblje jetre puno je A vitamina), plava riba bogata omegom 3: sardina, tuna, perad
Mikronutrijenti potrebni za zdravlje očiju
Neophodan je za stvaranje vidnog pigmenta rodopsina koji je odgovoran za prilagodbu oči na svjetlo. I najmanji nedostaci tog vitamina očituju se kao noćno sljepilo i dovode do suhoće očiju. Sprječava progresiju dijabetičke neuropatije. Biljni izvori vitamina A su karotenoidi (beta karoten iz mrkve i bundeve) koje naš organizam pretvara u vitamin A. Lutein i zeaksantin su karotenoidi i antioksidansi najzastupljeniji u makuli (dio očne ovojnice mrežnice, lat. retina u kojoj se formira najoštrija slika). Po vitaminu A (retinol) je retina i dobila ime. Najviše vitamina A ima ulje riblje jetre.
Jak je antioksidans. Štiti membrane stanica od oštećenja. Njegov manjak dovodi do stvaranja mrene i oštećenja makule (žute pjege). Najviše ga ima u pšeničnim klicama, orašastim plodovima i zelenom lisnatom povrću.
Također je jak antioksidans. Njegov manjak dovodi do nastanka mrene. Zajedno s bioflavonoidima učvršćuje stijenke kapilara. Smanjuje lučenje histamina odgovornog za alergijske reakcije pa se i tu vidi njegov povoljan učinak kod alergijskih reakcija oka. Najzastupljeniji je u: limunu, naranči, kiviju, kiselom kupusu i zelenoj salati.
Ima ga puno u mrežnici oka te je bitan za prevenciju stvaranja mrene i degeneracije makule. Najviše ga ima u kamenicama, govedini, svinjetini, janjetini, crvenom mesu peradi, orašastim plodovima, pivskom kvascu, mahunarkama i cjelovitim žitaricama.
Redovite provjere vida su prvi korak u prevenciji, stoga brinite o svojim očima i uočite promjenu.
Dio je važnog enzima glutation peroksidaze koji sprječava nakupljanje slobodnih radikala, a time i oštećenje stanica. Tako sprječava i nastanak mrene. Najviše ga imaju sjemenke suncokreta, zob, ječam, češnjak i smeđa riža.
Ima ih puno u mrežnici oka pa štite od oštećenja makule. Važni su u prevenciji sindroma suhog oka i oštećenja oka uzrokovanih dijabetesom. Najbolji izvor su: riblje ulje sardine, skuše, tune, inćuna, lanene sjemenke i orašasti plodovi.
Najzastupljeniji su antioksidansi u makuli. Imaju naziv „očni vitamin“. Važni su u prevenciji nastanka senilne makularne degeneracije i mrene. Dobar izvor su brokula i žumanjak.
Bitni su za odvijanje svih metaboličkih reakcija u organizmu pa tako i u očima. Najbolji izvor su: cjelovite žitarice, pekarski kvasac, orašasti plodovi, mahunarke, gljive, brokula.
Tekst napisala: Karmela Pšag