Ozljede su jedan od najzastupljenijih javnozdravstvenih problema. Vrlo su česte ozljede sustava organa za kretanje koje dijelimo na akutne i kronične. Akutne ozljede nastaju iznenada i dijelimo ih na uganuća, iščašenja i istegnuća, a kronične ozljede nastaju kao posljedica prevelikog naprezanja tijela.
Rane su ozljede tkiva koje zahvaćaju kožu i sluznicu i mogu prodrijeti u dublje slojeve tkiva. Najčešće rane su nagnječenja, posjekotine, ujedi, ubodi, oguljotine.
U liječenju akutnih ozljeda poput uganuća ili istegnuća slijedimo POLICE protokol koji uključuje:
1. Optimalno opterećenje – aktivnost ozlijeđenog dijela tijela u mjeri u kojoj je to moguće bez izazivanja dodatne boli. Može uključivati lagane vježbe pokretljivosti.
2. Hladni oblozi na ozlijeđenom mjestu u trajanju 15-20 minuta kroz 48 sati smanjit će oteklinu i bol
3. Postavljanje steznika na ozlijeđen dio dijela tijela ili povezivanje elastičnim zavojem pomoći će smanjenju otekline.
4. Podizanje ozlijeđenog dijela tijela na povišeno pomoći će u smanjenju otekline i doprinijeti bržem oporavku.
Preporuča se ozlijeđeno mjesto mazati gelovima na bazi arnike ili gaveza. Ukoliko se bolnost i oteklina ne smanje kroz 10 dana od nastanka ili se u tom razdoblju pogoršaju, potrebno je javiti se liječniku.
Zbrinjavanje rana uključuje:
1. Čišćenjem uklanjamo nečistoću koja može izazvati infekciju. Ranu pažljivo čistimo sterilnom fiziološkom otopinom dok svu nečistoću ne odstranimo.
2. Nakon čišćenja na ranu nanosimo antiseptik u obliku spreja ili gela koji će smanjiti vjerojatnost naknadne upale.
3. Ukoliko se radi o većoj ozlijeđenoj površini - razderotini ili oguljenom dijelu kože, nanosimo vazelinsku gazu kako bismo spriječili lijepljenje komprese ili zavoja za ranu.
4. Za uspješno cijeljenje posebno su potrebni nutrijenti: vitamin C i cink te unošenje dovoljno vode. Uzimanje preparata na bazi ekstrakta alge Porphyre umbilicalis , ubrzat će cijeljenje ozljeđenog tkiva.
5. Ranu treba redovito pregledavati kako bi se moguća infekcija na vrijeme uočila. Primijetite li znakove infekcije poput crvenila, oteklina, povećane boli, gnojnog iscjetka ili topline oko rane, javite se liječniku.